bookmark 1 föreställning style1 Ort date_range 21 juli 2025

ERIC GADD Backagården Österlen

Eric Gadd debuterade med plattan Hello! 1987 och har släppt klassiker såsom Bara himlen ser på, Do You Believe in Me, Why Don’t You, Why Don’t I och Vi kommer aldrig att förlora. Han har Grammisbelönats tre gånger och sålt guld- och platinaskivor både dubbelt och trippelt.

2023 kom hans hyllade album ”Vykort från 2000-talet” – där åtta aldrig tidigare utgivna låtar och fem låtar från hans tidigare album får glänsa tillsammans. 

Insläpp på Backagården kl 18:00 för de som äter. 19:00 för de som inte äter.


En underbar musikupplevelse som traditionsenligt sker under druvorna i växthuset. Max 150 platser, så först till kvarn. Det finns möjlighet att beställa sallad till via nortic. Vi har serveringstillstånd! Regionsbuss 322 finns längs vägen och tar er från och till Ystad. 

Förutom kärleken till musiken så har Eric Gadd hittat hem i ett gastronomiskt intresse. Han har de senaste åren vunnit Mästerkocken VIP, lanserat sitt första vin och gett ut en kokbok tillsammans med Erik Videgård.

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla