bookmark 1 föreställning style1 Ort date_range 27 maj 2025

The Penguin Lessons

Handling
En butter engelsklärares liv förändras när han blir vän med en pingvin i denna verklighetsbaserade dramakomedi, som går rakt in i hjärtat.

Engelsmannen Tom (Steve Coogan) får en efterhängsen pingvin på halsen efter att ha räddat den från oljespill. På den argentinska internatskola där Tom nyligen anställts blir den lilla gästen elevernas favorit, och charmar alla från Toms excentriska kollega Tapio (Björn Gustafsson) till rektor Buckle (Jonathan Pryce). Utanför skolmurarna gör sig en turbulent politisk verklighet påmind, men när en vän hamnar i fara vill Tom först inte bli inblandad. Men har man räddat en pingvin har man räddat en bit av sin själ man trodde gått förlorad, och plötsligt inser Tom vad alla hans nyvunna vänner betyder för honom. Peter Cattaneo (Allt eller inget) har regisserat The Penguin Lessons efter ett manus av Jeff Pope (Philomena), baserat på boken Pingvinlektionerna av Tom Michell.

Regi
Peter Cattaneo

I rollerna
Steve Coogan, Jonathan Pryce, Björn Gustafsson

Åldersgräns
Från 7 år

Speltid
1h 51m

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla