bookmark 1 föreställning style1 Ort date_range 22 mars 2025

1 2 3 Schtunk presenterar DÖDSDANSEN, fritt efter August Strindberg

1 2 3 Schtunk är tillbaka i Strindberg-land! Ett bottenfruset äktenskap, isolering - både geografiskt och själsligt, förlorade karriärer och en frisk fläkt utifrån. Ingredienser som ger Schtunkarna möjlighet att ta ut alla svängar ordentligt.
I händerna på de egensinniga clownerna blir Strindbergs kanske allra bittraste drama en vacker, vemodig och hoppfull föreställning. Som vanligt kryddas det hela med 1 2 3 Schtunks nyskrivna musik och denna gång utlovas även lite dans! Och naturligtvis - en massa skratt. Välkomna!

Medverkande: Bortas Josefine Andersson, Lasse Beisher och Dick Karlsson
Text: August Strindberg, bearbetning 1 2 3 Schtunk
Musik, scenografi och kostym, korografi och regi: 1 2 3 Schtunk

Paus 20 minuter är inräknad i föreställningslängden.

VAR: Kulturkvarteret Park
NÄR: 22 MARS
TID: Kl 17.00
KÖPA BILJETT: Biljetter säljs online samt över disk inne på Kulturkvarteret, kvarstående biljetter säljs på plats vid insläpp (1 timma innan föreställningen).

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla