Kulleteatern presenterar en nyskriven version av Molières klassiker – en vansinnig komedi om snålhet och kärlek i en galopperande lågkonjunktur!
Publiksuccén från förra året får en uppföljare i samma anda som The Play That Goes Wrong. En teatertrupp kämpar med för liten budget, för få skådespelare och en scenografi som bokstavligen rasar. Halsbrytande kostymbyten, galna missöden och mängder av peruker utlovas.
Harpagon, den girige, älskar bara en sak: sina pengar. När hans barn vill gifta sig av kärlek och hans egen skattkista försvinner, hotar kaoset både hushåll och hjärta. Men kan girighet få ett lyckligt slut?
En sprakande, aktuell och hejdlöst rolig föreställning – lika mycket satir över dagens ekonomiska klimat som tidlös teatermagi.
Med Linda Kulle, Karolina Willebrand Vinnberg, Egon Ebbersten och Jan Ärfström