bookmark 1 föreställning style1 Ort date_range 31 augusti 2025

Stephen Rappaport Band

"The stuff of underground Berlin or Prague or places where anything can happen." Buzz Mag, Los Angeles

Telefonfabriken presenterar stolt ännu en gång multikonstnären, skådespelaren, regissören men framförallt musikern Stephen Rappaport, och hans konstellation "Stephen Rappaport Band" som sätter upp sin performance-konsert på hemmaplan här i Hägersten där han själv lever och verkar. Ursprungligen växte och skolades Stephen upp i Chicago och har lämnat ett långt och inte minst sagt exotiskt CV efter sig. 1999 flyttade Stephen till Sverige för kärleken och idag är han en utav dom mest respekterade, aktivt arbetande lärarna inom skådespeleri, röstarbete och regi i Sverige.

Om du känner igen Stephen kan det vara för att du sett honom i ett flertal svenska långfilmer och serier såsom Beck, Kärlek & Anarki, Modus, och We Got This. Men framförallt kanske ni känner igen honom från den amerikanska serien Cityakuten eller hans största fjäder i hatten, Star Trek Voyager.

Som sagt är Stephens CV ganska exotiskt och minst lika exotisk är den performance-konsert Stephen Rappaport Band sätter upp. Det närmaste som går att referera till skulle vara Tom Waits eller Leonard Cohen.

Johan Carlberg, gitarr
Ulf Engström, bas
Niklas Gabrielsson, trummor
Stephen Rappaport, sång och historieberättare

Nedan kan ni läsa ett par av dom recensioner som skrivits om Stephen Rappaport Band:

"…..behandlar livets stora och små händelser och detta material varvas med monologer och andra infall. Allt bildar en helhet som är bland det bästa och starkaste som jag har sett på en scen. När Stephen Rappaport tackar för sig är jag omtumlad, lycklig och fullkomligt vibrerande av kreativitet och inspiration. Bättre betyg än så kan jag inte ge." Mikael Barani, Eskilstuna-Kuriren

"En vansinnigt underbar performance, där sång och musik blandats upp med en stor portion teater, i bästa Tom Waits-anda. Om inte bättre... Stephen Rappaport sjunger inte bara sina sånger - han GESTALTAR dem. Han levererar färgstarka utspel, varvar sånger med storytelling, och pendlar vilt mellan humor och allvar samt mellan åtskilliga karaktärer, så att monologerna emellanåt blir till schizofrena dialoger. Musikaliskt bjuder han på något som bäst kan beskrivas som en salig blandning av poetiska ballader, hysterisk tango och revyartad blues." C. Djurberg, Nummer

Hålltider

18:00 Dörrarna öppnar
18:30 Konsert del 1 
19:15 Paus (Under pausen går det att köpa öl, vin och lite annat smått och gott )
19:30 Konsert del 2 

Varmt välkomna

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla