bookmark 3 shows style1 City date_range 14 December 2023 - 16 December 2023

Tomtemor är fru till Tomtefar

Spelas på Aliasteatern, Hälsningegatan 3, Stockholm

 

Sture Walz musikaler presenterar föreställningen Tomtemor är fru till Tomtefar - en julmusikal för vuxna. I denna jazziga källarmusikal får vi följa Katrin och hennes vänner i föreningen Nystana på deras resa från hobbyverksamhet till att bli julens stora hjältar. 

Eller vem var det egentligen som blev hjälten? 

 

En smäktande, fysisk, humoristisk musikal om att fullfölja sina drömmar, att trotsa maktens män och sprida glädje och magi till alla barn oavsett socioekonomisk bakgrund. 

Detta är den fiktiva sanningen om jultomten och julens uppkomst!

 

Föreställningens längd ca 1,20 utan paus

 

Baren öppen 1 timme innan föreställning och 1 timme efter!

 

Medverkande:

Ida Breimo

Ida Löfholm

Jessie Lewis Skoglund

Stina Gunnarsson

Sara Hermansson

Amanda Karström

Fredrik Edholm

Marcus Sturewall

 

Manus & regi:

Matilda Bördin

 

Text & musik:

Marcus Sturewall

 

Producent:

Cissie Brunosson

 

Ljus:

Lina Benneth

 

Ljud:

Tomas Caris Andersson

 

På Aliasteatern finns två trappor med ledstång ner till scenen (11 trappsteg per trapp), plats i salongen för rullstol finns - mejla cissie@sturewalzmusikaler.se för hjälp med detta. 

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla