Sångaren och låtskrivaren Toni Holgersson slog igenom med en dundrande debut 1989 och redan som 23-åring var han ett kritikerhyllat namn och gav ut fem album på fem år. Innerliga skivor i gränslandet mellan visa och rock, där texterna skildrade både kärlek och mörker. Nu är han aktuell med nya albumet "Apotek Vintergatan", tillsammans med gitarristen Lars Halapi.
Trots långa perioder av missbruk och hemlöshet har Holgersson gång på gång gjort uppmärksammade återkomster till scenen och skivstudion. Han har fortsatt att bygga sin repertoar med starka låtar som burits av hans karaktäristiska röst och uppriktighet. På senare år har han samarbetat med sin son Dante Kinnunen och släppt flera hyllade album, bland annat skivtrilogin som avslutades med Nordic Noir (2016).
Holgerssons musik har alltid haft ett särskilt driv och en förmåga att beröra. Hans trogna publik har följt honom genom både uppgångar och ras, och hans livshistoria ger en ovanlig tyngd åt hans sånger – vittnesmål om kamp, kärlek och överlevnad. Ett exempel är hans personliga tolkning av Cornelis Vreeswijks ”Jag smakade på döden en dag”, ett brutalt ärligt uttryck för livets baksidor.
Toni Holgerssons kommande album ”Apotek Vintergatan” är en skiva som inte stressats fram, utan istället fått mogna till det som nu kan beskrivas som Toni Holgerssons mest intima och avskalade verk hittills.
På scen:
Toni Holgersson – sång och gitarr
Lars Halapi – gitarr
MATSERVERING
Mat serveras från kl 18.00
För information om Skottvångs tillgänglighet, läs mer här på vår hemsida
Har ni frågor om biljettpriser för barn så maila oss på info@skottvangsgrufva.se