style1 City date_range 12 June 2026 - 16 August 2026

Eva Rydberg & Claes Malmberg på Sundspärlans friluftsteater sommaren 2026

Just nu! 2026 års biljetter till "boka tidigt” rabatt - 100 kr rabatt/vuxen.
Rabatten visas i samband med bokning av plats.

Eva Rydberg sätter punkt sommaren 2026!

Hon tog över, när Nils Poppe ringde - och somrarna blev först 10, sedan 20 och 30.
Nästa år gör Eva Rydberg sin 32:a och allra sista sommar i Helsingborg.
På fredag 22 augusti släpps biljetterna till finalsäsongen på Sundspärlans Friluftsteater.

I juni fyller Eva Rydberg 83. Den svenska showbiz-veteranen har underhållit sedan slutet av 1950-talet, men efter sommaren 2026 är epoken som teaterchef klar.
- Jag har faktiskt jobbat alla somrar sen jag var sju år, förutom dom två pandemiåren. Snart kommer det väl barnbarnsbarn som vill leka också, säger Eva.

– Det är inte så att jag vaknade upp i morse och bestämde mig, utan det här har jag egentligen funderat på en tid. Senaste somrarna har varit utmanande i Helsingborg. Därför känns det bra att redan nu berätta om en ny supersommar, som ska uppfylla alla förväntningar och bli min final som teaterchef, säger Eva.

Sommaren med Claes Malmberg blev en kritikerrosad publiksuccé, med ”Spanska flugan".
- Claes Malmberg är given hos mig nästa sommar, han har redan tackat ja, säger Eva.

Eva Rydberg har gjort 32 somrar som teaterchef i Helsingborg. Första egna året, 1994 blev det 60 kvällar på Fredriksdalsteatern med föreställningen Soldat Bom. På premiärens första parkettrad satt läromästaren Nils Poppe.
- Jag blev rörd och tacksam när jag kände publikens kärlek. Min första sommar som både arbetsgivare och producent. Men hur länge ska det här hålla?, tänkte jag innerst inne, skrattar Eva.

Idag är Helsingborg Sveriges främsta fars-metropol, efter 59 somrar. Åren för Eva har innehållit olika utmaningar. 2003 blev en speciell säsong. Eva bröt armen men spelade ändå vidare med gipsad arm, kväll efter kväll.
– Det fanns ingen vikare-jour att ringa, jag kämpade på. 2003 blev en annorlunda sommar, den glömmer jag aldrig, säger Eva.

Är det här ett definitivt beslut eller tror du att producent-suget kan komma tillbaka, låt säga sommaren 2031?
- Jag är evigt tacksam för vad publiken i Helsingborg har gjort för mig under alla år. Nu hoppas jag på ett oslagbart skrattfyrverkeri 2026, både som min personliga final och som ett tack från hjärtat, säger Eva.