bookmark 1 show style1 City date_range 17 September 2025

Ale Möller Trio

Ale Möller är en internationellt hyllad musiker, flerfaldig Grammisvinnare och kommer i september till Hälsinglands Träteater med sin trio. 

Som mångsidig multiinstrumentalist behärskar han en rad olika instrument – från mandola och dragspel till flöjt, skalmeja och till och med kohorn. Men det som verkligen utmärker honom är hans förmåga att tränga in i kärnan av varje musiktradition han närmar sig, oavsett om det handlar om en grekisk rembetiko eller en traditionell svensk polska.

Tillsammans med sina skickliga medmusiker bjuder Ale Möller på en musikalisk resa fylld av rytmer, klanger och berättelser – samlade från hela världen under ett långt liv i musikens tjänst.

Konsertstart: Kl.19.00
Insläpp: Kl.18.00
Föreställningen är ca 90 min utan paus.


Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla