bookmark 1 föreställning style1 Ort date_range 16 oktober 2025

Thore Skogband: Hyllning till Thore Skogmans glada 60-tal

Ett glatt gäng handplockade musikanter har bildat Thore Skogband! I bandet ingår bland annat före detta medlemmar i Svenne Rubins och radioprofilen Mats Ingels. Bandet har plockat fram Thore Skogmans glada 50- och 60-talsmelodier och kommer att bjuda på en humoristisk konsert - den gladaste av alla kvällar!

Med sig har man några fantastiska gästsångare som inte bara sjunger utan också förstärker orkestern mellan sina sångnummer. Denna gång är det Östen Eriksson (Östen med Resten) som är med och ... ja vem? Det avslöjar vi lite senare!

Thore Skogband har redan hunnit glädja folk i vårt avlånga land med sin spelglädje och med Thores kluriga låttexter – rubriker som ”Succé” och ”Något liknande har aldrig gjorts” har setts. Thores låtskatt från 60-talet får inte glömmas bort, dessa små berättelser i toner och ord vill vi lyfta fram och vårda. Du kommer att höra låtar som du inte trodde fanns blandas med låtar som du kommer att känna igen.
Konserttid 1,5 timme, ingen paus
Arrangör: Dala Artist & Event AB

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla