bookmark 1 föreställning style1 Ort date_range 8 oktober 2025

Magnus Carlsson - Se mig - Bara för den jag är

Under ”Se Mig - Bara för den jag är” möter Magnus publiken på ett mer personligt, humorfyllt och nära sätt än i de stora showproduktioner som de flesta kanske är vana vid att se honom i. Han visar även på lite mer oväntade sidor av sig själv som, t ex att han är utbildad i såväl klassisk sång som klassiskt piano vid musikhögskola. Vi får höra om allt från hans musikaläventyr i London, till hur han jobbat tillsammans med såväl Lady Gaga som Barbro ”Lill-Babs” Svensson och hur betydelsefull den senare varit i hans liv.

Efter tre decennier på turné både i Sverige och utomlands kan man utan tvekan kalla Magnus Carlsson en rutinerad artist. Han startade sin bana som framgångsrik frontfigur i bandet Barbados för att via en internationell karriär i popgruppen Alcazar sedan landa som hyllad soloartist. Uppdragen har varit många och spänt från programledare i TV till musikal, krogshower och stora turnéer. Längs sin väg har han byggt upp en skatt med hitlåtar likt få andra i branschen. Genom åren har Magnus förärats drygt 40 guld- och platinaskivor, tre Grammisvinster av totalt tolv nomineringar och en mängd andra utmärkelser, såsom en plats i Melodifestivalens Hall of Fame, Sveriges Bäst Klädde Man och fyra Guldklavar för bl a Årets Sångare flera år i rad.

Förbered dig på en humoristisk och avslappnad konsert med en bred musikalisk repertoar. Och ja, Magnus bjuder såklart även på ett stort urval av sina många odödliga hits.

Föreställningens längd: Cirka 90 min, ingen paus.

OBS! Köpt biljett återlöses eller byts ej!

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla