Josefine Lindstrand rör sig där jazz möter konstpop, där arrangemang blir till landskap och rösten bär hela berättelser. Hennes senaste album For the dreamers hyllades som "Årets Artpopjazz" av Lira – och det är en träffande etikett för en musik som både viskar och omfamnar, där varje ton känns varsamt placerad och varje låt öppnar en ny dörr.
Det är svårt att säga var hennes musik slutar och ljuddesignen tar vid – Lindstrand jobbar med stämningar som en regissör, med detaljer som en ljudtekniker och med känsla som bara de bästa sångarna har. På scen omges hon av några av landets mest lyhörda improvisatörer och skapar musik för drömmare.
Lineup
Josefine Lindstrand – sång
Jonas Östholm – piano
Gunnar Halle – trumpet, effekter
Pär-Ola Landin – kontrabas
Fredrik Myhr – trummor, effekter
DÖRRAR ÖPPNAR 18:00 KONSERTSTART 20:00
Vänligen inta bordsplatser senast 18.30, därefter släpps reservationen.
Köp till vår 2-rättersmeny samtidigt som du köper dina biljetter i vår webshop och spara minst 10%. Den rabatterade menyn är enbart tillgänglig för förhandsbeställningar men rätterna går självklart att köpa under ditt besök på Fasching.
Köpta biljetter återlöses ej. Distansavtalslagens regler om ångerrätt gäller inte vid köp av evenemangsbiljetter.