bookmark 1 föreställning style1 Ort date_range 3 augusti 2025

DRÖMMEN OM FOLKPARKEN / OWE & COUNTRYN I FOLKPARKEN

Femtinge Teater och Porter & Thorells Syndrom presenterar en dubbelkväll i folkparkens tecken!

DRÖMMEN OM FOLKPARKEN (musikteater med Femtinge Teater)
OWE & COUNTRYN I FOLKPARKEN (konsert med The Mad Men Band)
Datum: 3 augusti
Plats: Ekermanska Malmgården
Insläpp: kl 17.00
Konsert: kl 18.00
THAT FOLKPARK FEELING: Ölprovning av amerikanska hantverksöl, tipspromenad, kulörta lyktor, svinbra musik i högtalarna, dansbana, björkar, falurött plank och massa mer mys!

FEMTINGE TEATER är teaterladan i Småland, byggd och driven av Linda Elaine Byman och Hans-Åke Andersson. Musikteatern DRÖMMEN OM FOLKPARKEN är en av deras största succéer som spelade en hel sommar i ladan samt har varit på turné i stora delar av Sverige.

Följ med på parkturné från norr till söder, möt en tuff brud som levde livet, vännerna som följde sin idol under en hel turnésommar och vad hände egentligen i Finspång när en skandalomsusad världsstjärna kom på besök.
Hör besökarnas parkminnen, då man under dansen träffade sin kärlek, diggade till sina idoler, om drömmar och förväntningar!
Det blir även ett festligt besök och allsång i Hylands hörna
Musiken som framförs är ett urval av schlager, pop och rock’n’roll med artister som Lill-Babs, Owe Thörnqvist, Snoddas, Siw Malmkvist, Lill Lindfors och Ola and the Janglers mfl. 

OWE & COUNTRYN I FOLKPARKEN: 1951 reste Owe Thörnqvist till USA och hörde Hank Williams. Omedelbart frälst försökte han lansera countrymusiken - eller hillbilly som det kallades - under dansaftnar i Uppsala. "Publiken tyckte det var svårt med de engelska texterna, så Owe började skriva egna, på svenska!" säger gitarristen Hasse Zetterberg, som spelat med Owe sedan 40-talet. Det mest kända exemplet är "På festplatsen" från 1956, inspirerad av Hank Williams "Hey Goodlooking". "Jag hade ju ingen Hot Rod Ford och ingen 2 dollar bill men jag hade en cykel och lite slantar" säger Owe om låten som alltså är en countrylåt med text om en kanske typisk folkparkskväll med skjuts av dam på cykel, Citronil och kasta pil, stadskapell som svänger, drängslagsmål och länsman.
Owes kompband The Mad Men Band bjuder in sångare och countrykännare som sjunger och berättar om sin relation till countryn. Allt detta på EKERMANSKA FOLKPARKEN, en gång känd som Tantogården.

Mycket välkomna!

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla