bookmark 6 shows style1 City date_range 10 June 2023 - 18 June 2023

Gudar och Dårar

Ö2/UNG i samarbete med Teater DENI

 

 

En ung och en gammal möts på en kyrkogård. Den ena försöker hitta mod att leva, den andra mod att dö. 

De är dårar, de har checkat ut från samhället. Med lite hjälp från gudarna reser de genom minnen, dröm och verklighet för att slutligen återvända till den enda dagen som någonsin funnits.

 

Gudar och Dårar är en varm berättelse om ett oväntat möte, där tiden upphör och livet skapas på nytt.

 

 

 

Medverkande: Nora Dellow, Carl-Magnus Dellow, Fanny Fermelin och Monica Stenbeck (röst)

Text & Regi: Olivia Dellow

Ljuddesign: Astrid Nyström & Clara Fia Tapper

Ljud/ljus-tekniker: Clara Fia Tapper 

Föreställningsfoto: Kevin Chang

Affisch: Judie Östling

Produktionsass och regiass: Niki Tegeland

Producent Ö2scenkonst: Felicia Löwerdahl

Teaterchef Ö2scenkonst: Teresia Pettersson

 

 

Teater DENI är en fri teatergrupp som vill beröra allvarliga och existentiella ämnen genom humor. Tillsammans med Ö2/UNG har de tidigare gjort Rädda mig som spelade för fulla salonger på Ö2 under 2021. 

 

Olivia Dellow är utbildad vid dramatikerlinjen på Biskops Arnö. Hon har tidigare skrivit och regisserat film. Gudar och Dårar är hennes första pjäs och regidebut för scen. Nora Dellow har tidigare synts i Ö2/UNGs rosade föreställningar Klara Livet och Rädda mig. 

 

 

 

Från 12 år.

Föreställningen är ca 75 minuter lång och spelas på Ö2scenkonst Kungsholmen, Bergsgatan 11.

En samproduktion mellan Ö2/UNG och Teater DENI. Ö2scenkonst stöds av Stockholms Stad och Svante Bergströms Teaterstiftelse. 

 

 

Varmt välkomna!

www.o2scenkonst.se

www.teaterdeni.se

Nortic använder cookies för att ge dig den bästa upplevelsen av vår webbplats och för statistik- och marknadsföringsändamål. Genom att fortsätta förutsätter vi att du godkänner användningen av dina uppgifter enligt vår Cookie- och Dataskyddspolicy

Mer information
Godkänn nödvändiga Godkänn alla