På med galoscherna och håll hårt i teservisen, för nu bär det av mot europas blötaste paradisö! I Elisabet I:s England får vi se en glimt av det som brukar betraktas som landets guldålder. Nya världar upptäcks, vetenskapen och teaterkonsten blomstrar! I centrum av allt står den unga Elisabet redo att, med rådgivaren Kat vid sin sida, ta sig an rollen som regent. Hon inser dock snart att livet som drottning inte riktigt lever upp till förväntningarna. Tillsammans med barndomsvännen Drake sätter hon därför en listig rymningsplan i verket. Givetvis slår planen fasansfullt fel och innan vännerna hunnit längre än en tum tvingas de vända om för att rädda England från att kastas tillbaka till medeltid.
Chalmersspexet Elisabet I bjuder in till höstens föreställningar den 2 sep, 24 sep, 7 okt och 9 dec!
Buskföreställningen den 9 december är inte riktigt som en vanlig föreställning, utan här skojar resten av spexet med den ovetandes ensemblen under föreställningens gång. Det blir diverse roliga inflikningar och eventuella sidospår som gör föreställningen ännu mer underhållande, inte minst om man redan sett den "vanliga".
Vid frågor om biljettköp, kontakta oss via casseur@chalmersspexet.se.
Om ni vill göra en ombokning på något sätt så är det Nortics egna biljettsupport ni ska höra av er till för att få hjälp: https://nortic.zendesk.com/hc/sv