En av vårens mest storslagna jazzkvällar väntar när Fredrik Ljungkvist och Scheen Jazzorkester intar Faschings scen. Med 12 musiker på plats bjuder orkestern på ett mäktigt och dynamiskt sound, som rör sig från lyriska melodier till energiska grooves och kraftfull improvisation. På sin releaseturné för Ljungkvists beställningsverk får vi uppleva en musikalisk resa som förenar det storslagna med det finstämda, och med stjärnmusiker som Mathias Ståhl på vibrafon och Mats Äleklint på trombone höjs ribban ytterligare.
Scheen Jazzorkester, som räknas till en av Norges mest framstående ensembler, har etablerat sig som en stark röst på den europeiska jazzscenen. Med sin förmåga att förena klassiska och moderna uttryck skapar de ett unikt och kraftfullt sound som lämnar ingen oberörd. Missa inte chansen att uppleva denna kväll där orkesterns imponerande bredd och Ljungkvists innovativa kompositioner smälter samman i en explosion av musikalisk briljans!
Fredrik Ljungkvist – träblås och kompositioner
André Kassen – saxofoner
Guttorm Guttormsen – altsaxofon, flöjt och klarinett
Jon Øystein Rosland – tenorsaxofon
Line Bjørnør Rosland – klarinett och basklarinett
Finn Arne Dahl Hanssen – trumpet
Thomas Johansson – trumpet
Mats Äleklint – trombon
Frøydis Aslesen – trombon
Åsgeir Grong – bastrombon
Mathias Ståhl – vibrafon
Jan Olav Renvåg – bas
Audun Kleive – trummor
-------
Välkommen till Fasching!
DÖRRAR ÖPPNAR 18:00 KONSERTSTART 20:00
Vänligen inta era bordsplatser senast 30 min från öppning. Därefter släpps reservationen.
Köp till vår 2-rättersmeny med utvalda råvaror samtidigt som du köper dina biljetter i vår webshop och spara minst 10%. Den rabatterade menyn är enbart tillgänglig för förhandsbeställningar men rätterna går självklart att köpa under ditt besök på Fasching.
Köpta biljetter återlöses ej! Distansavtalslagens regler om ångerrätt gäller inte vid köp av evenemangsbiljetter.